بیخوابی

بیخوابی
(سیستم عصبی سمپاتیک)
نوع غالب – به دلیل حساسیت زیاد سیستم عصبی سمپاتیک
بی خوابی معمولاً به دلیل بیش فعالی سیستم عصبی سمپاتیک ایجاد می شود. بیش فعالی در دو حالت رخ می دهد. اول ، اغراق در مورد عصب سمپاتیک خود به دلیل محرک های خارجی مانند استرس وجود دارد. دوم ، عملکرد سیستم عصبی پاراسمپاتیک که سیستم عصبی سمپاتیک را سرکوب می کند ، کاهش یافته و نسبتاً بیش فعال است. درک بیش فعالی دلسوزانه زمانی آسان است که تصور کنیم با یک خرس در جنگل روبرو می شویم. برای جنگیدن یا فرار ، ما به مقدار زیادی خونرسانی به بافتهای عضلانی نیاز داریم و ضربان قلب ما برای پمپاژ خون بیشتر می شود. افزایش جریان خون در بافت های عضلانی به طور طبیعی خون رسانی به سیستم گوارشی را کاهش می دهد ، زیرا هضم غذا در شرایطی که زندگی یا مرگ داریم بسیار کم اهمیت است. همچنان از قضاوت فوری سوال می شود که کجا اجرا شود. دیگر وقت خواب نیست. در زندگی واقعی ، هنگامی که سیستم عصبی سمپاتیک در اثر استرس برای مدت طولانی تحریک شود ، بدن در تنظیم مناسب شرایط روزمره گیجی ایجاد می کند. بنابراین ، مشکلات گوارشی مانند تپش قلب ، از دست دادن اشتها ، سوزش معده ، نفخ و ریفلاکس اسید به همراه مشکل خواب از هوشیاری نسبت به تغییرات محیط ایجاد می شود.

سمپتوم اضطراب آ
برونگرا ، فعال ، رسا و پرحرف
به راحتی تحریک و عصبانی می شوید
صورت اغلب دچار استرس یا مشاجره می شود
کاملاً با عزت نفس بالا قابل رقابت است
سخت خوابیدن
پوست حساس
سوزش معده را با غذاهای کاملاً طعم دار و تند تجربه می کند.
تنگی قفسه سینه و تپش قلب مکرر.

SNS (سیستم عصبی سمپاتیک)
نوع غالب – به دلیل حساسیت کم سیستم عصبی پاراسمپاتیک
بی خوابی معمولاً به دلیل بیش فعالی سیستم عصبی سمپاتیک ایجاد می شود. بیش فعالی سیستم عصبی سمپاتیک در دو حالت رخ می دهد. اول ، اغراق در عصب سمپاتیک خود به دلیل محرک های خارجی مانند استرس وجود دارد. دوم ، عملکرد سیستم عصبی پاراسمپاتیک که سیستم عصبی سمپاتیک را سرکوب می کند ، کاهش یافته و سیستم عصبی سمپاتیک نسبتاً بیش فعال است. باز هم ، با آوردن مثال مقابله با خرس ، هنگام ترک خرس ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک ، که در بازگرداندن ضربان قلب به حالت عادی و از بین بردن تنش در عضلات نقش دارد ، بر این اساس عمل نمی کند. حتی زمانی که دیگر خرس در اطراف نیست ، بدن ما احساس می کند که انگار هنوز در حضور یک خرس هستیم. کمترین صدا ، بو ، تحریک و استرس باعث می شود بدن شما خیلی سریع واکنش نشان دهد. بنابراین ، دو نوع غالب سیستم عصبی سمپاتیک مشابه هستند ، اما تظاهرات مشخصه برعکس هستند.

سمپتوم اضطراب ب
درون گرا و تنها بودن را ترجیح می دهد
به خصوص به کافئین حساس است
به راحتی از چیزهایی مانند نور شدید ، بوی شدید یا آژیرهای بلند که از اطراف می آیند خسته می شوید.
بعد از یک روز شلوغ ، به تنهایی در یک مکان ساکت یا تاریک به تنهایی احتیاج دارید.
به راحتی خجالتی (مبهوت)
بسیار تحت فشار ، ترسو و مضطرب می شود و مجبور به رقابت یا کسی است که کار شما را تماشا می کند.
به راحتی سرد می شود (حتی اگر درجه حرارت سرد نباشد)
بیش فعالی نوع آمیگدال
به راحتی مبهوت شده و می ترسد
آه مکرر و گرفتگی قفسه سینه
اغلب تپش قلب را تجربه می کند
خشکی لب و دهان

به دلیل بیش فعالی سیستم های سمپاتیک ناشی از ضربه
بیش از حد فعال شدن آمیگدال دلیل دیگری برای ایجاد اضطراب توسط اعصاب سمپاتیک تحریک شده است. معلوم شده است که آمیگدال مسئول احساسات مرتبط با ترس و اجتناب است. آمیگدال ترس را تشخیص می دهد و خود را برای حوادث اضطراری آماده می کند. به عنوان مثال ، خرگوش ها هنگام مواجهه با گرگ ، تهدیدشدن زندگی را درک خواهند کرد. در این مرحله ، آمیگدال فعال می شود و یک سیگنال خطر به هیپوتالاموس می فرستد ، و اعصاب سمپاتیک در منطقه آسیب دیده تحریک می شوند ، ضربان قلب (تپش قفسه سینه) و سرعت تنفس را تسریع می کنند زیرا اکسیژن اضافی مورد نیاز برای تولید انرژی بیشتر است که باعث می شود خرگوش با تمام قوا فرار کند. در جامعه مدرن ، معمولاً برخورد انسان با چنین شرایطی که آمیگدال را فعال می کنند ، وجود ندارد. بنابراین ، وقتی آمیگدال به دلیل یک تجربه آسیب زا بیش از حد فعال شود ، تثبیت شدن به خودی خود مشکل می شود. اختلال اضطرابی پس از تروما پس از یک سرقت ، حمله ، حادثه گروگانگیری ، بلایای طبیعی ، آتش سوزی ، تصادفات رانندگی ، جنگ و آسیب های مشابه می تواند به سرعت منجر به این نوع شود.

سیمپتوم اضطراب ج
مشکل خواب بعد از حوادث خاص
سابقه تجربه آسیب زا
ترس از فیلم های ترسناک

نوع کبدی بیش فعال
– به دلیل متابولیسم بیش از حد کبد
دمای بدن ما عمدتا توسط عضله اسکلتی و کبد تولید می شود. کبد از طریق متابولیسم فعال گرما ایجاد می کند و دمای داخلی و عمیق بدن را افزایش می دهد. بنابراین ، وقتی متابولیسم کبد افزایش می یابد ، دمای بدن ما نیز افزایش می یابد. اگر متابولیسم کبد به طور غیرطبیعی افزایش یابد و دمای بدن بیش از حد افزایش یابد ، علائمی مانند بی خوابی ، اضطراب ، افسردگی و گرفتگی قفسه سینه احساس می شود.

علائم اضطراب
صبح زود بیدار می شود (ساعت 1 بامداد تا 5 صبح) و به سختی می تواند دوباره بخوابد
گرفتگی شدید قفسه سینه (گرفتگی)
افسرده و مضطرب
ابراز خشم سخت است و اغلب او را در خود نگه می دارد
احساس گرما در صورت (گرگرفتگی)
اغلب سرگیجه را تجربه می کند
بیش از حد الکل مصرف می کند یا به هیچ وجه نمی تواند بنوشد (یا خیلی کم)
احساس گرما در قسمت های موضعی بدن مانند دست و پا.

تشخیص بیخوابی

هنگام تشخیص بی خوابی ، باید تشخیص دهید که آیا مشکلی به دلیل خوابیدن است یا به دلیل سایر شرایط و علائم جسمی است. به عنوان مثال ، اگر دچار هرگونه ناراحتی و دردی باشیم (سردرد ، درد گوارشی ، درد اسکلتی – عضلانی و غیره) می توانیم در خواب مشکل داشته باشیم. اگر دچار حادثه رانندگی شدید و بدن شما درد می گیرد ، به جای بی خوابی باید درد را درمان کنید. . علاوه بر این ، – این چیزی است که بسیاری از مردم نادیده می گیرند – مشکل سیستم گوارشی تأثیر قابل توجهی در خواب دارد. بنابراین ، اگر بی خوابی به دلیل علائم جسمی دیگر ایجاد شده است ، ابتدا باید منشا مسئله خواب شما را برطرف کنیم.
از طرف دیگر ، هنگامی که خواب به عنوان تنها مشکل تشخیص داده می شود ، علائم به سه شکل ظاهر می شوند. اول ، به خواب رفتن دشوار است. افکار دنباله دیگری از فکر دیگری را گاز می گیرند و حتی وقتی بدن ما خسته است ذهن نمی تواند بخوابد. شکل دوم بیدار شدن از خواب مکرر است. غالباً ، خواب هر چند ساعت یکبار با خوابهای پرشور از بین می رود. خستگی از آنجا جمع می شود که هرگز احساس آرامش نمی کنید. سرانجام ، مورد سوم صبح خیلی زود (3-4 صبح) بیدار می شود و نمی تواند دوباره بخوابد. کاملاً بیدار دراز کشیده اید تا اینکه برای شروع روز باید از خواب بیدار شوید. پس از شناسایی کدام یک از این سه شکل از مشکلات خواب ، روش های درمان تشخیصی با طبقه بندی در چهار نوع مختلف بی خوابی در بالا ادامه می یابد
طی دو سال گذشته ، دکتر عسگری با استفاده از طب سوزنی و گیاهان دارویی با موفقیت بی خوابی را درمان کرده است. اگرچه تشخیص غربی بی خوابی است ، تشخیص طب سوزنی بسیار خاص تر و ابعادی است. بنابراین ، پروتکل درمانی ما از طریق فرم تاریخچه سفارشی بیمار و ارزیابی علائم جسمی دقیق با هر بیمار ، چنین تشخیصی را دنبال می کند. این درمان به سه ماه تا شش ماه مراقبت مداوم نیاز داشت.

نقش دارو در درمان بی خوابی

پزشکان اغلب مصرف داروهای خواب را فقط برای مدت کوتاهی توصیه می کنند. آنها اولین انتخاب برای درمان بی خوابی مزمن نیستند. مصرف قرص های خواب آور برای مدت کوتاهی می تواند به شما در استراحت کمک کند ، در حالی که تغییر رفتار و سبک زندگی می تواند در طولانی مدت به شما کمک کند. بسیاری از داروهای خواب عوارض جانبی مانند فشار خون پایین ، اضطراب و حالت تهوع دارند. این داروها وقتی بدن شما به آنها عادت کند می توانند اثربخشی کمتری داشته باشند و با قطع استفاده از آنها علائم ترک را ایجاد کنند. بنابراین ، بسیاری از پزشکان به طور فعال سایر روش های درمانی (مانند طب سوزنی ، آروما(عطر) ، یوگا ، مدیتیشن و غیره) را پیشنهاد می کنند که هدف آن درمان است.

چه چیزی طب شرقی را متفاوت می کند؟

طب شرقی با درمان علائم جسمی ناشی از و قبل از مشکلات خواب ، بی خوابی را درمان می کند. بی خوابی غالباً با افسردگی و اضطراب همراه است ، اما طبق تئوری طب شرقی ، سایر علائم جسمی مانند سرکوب قفسه سینه ، سوء هاضمه ، مشکل پوستی ، ریفلاکس اسید ، حالت تهوع ، یبوست ، اسهال و قاعدگی نامنظم نیز با بیخوابی ارتباط دارد. البته برخی از این علائم از عوارض جانبی رایج داروهای خواب آور است و به این معنی است که طب شرقی می تواند وابستگی به دارو را نیز درمان کند

فهرست